Logo
Edycja 29 2024/Etap I

obiekty szkolnictwa i edukacji

← Edycja 29 2024/Etap I
Zagłosuj na ten obiekt

Dane obiektu

Dane obiektu
Nazwa obiektu Budowa Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych aleja Jana Pawła II 37/3a w Krakowie
Kategoria obiektu obiekty szkolnictwa i edukacji
Kraj Polska
Edycja Edycja 29 2024
Adres al. Jana Pawła II 37/3a
31-864 Kraków
małopolskie
PL
Opis
Laboratorium Politechniki Krakowskiej jest integralną częścią Narodowej Sieci Metrologii Współrzędnościowej (NSMET) – prestiżowego konsorcjum utworzonego przez cztery czołowe uczelnie techniczne w Polsce: Politechnikę Krakowską (pełniącą rolę lidera), Politechnikę Poznańską, Warszawską oraz Świętokrzyską.

Laboratorium mieści się w nowoczesnym, dwukondygnacyjnym budynku o powierzchni użytkowej 612,22 m² i kubaturze ok. 5 954 m³. To ośrodek o światowym poziomie w dziedzinie metrologii współrzędnościowej, wyposażony w unikatową aparaturę badawczą, umożliwiającą precyzyjne pomiary geometrii zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych struktur obiektów – w zakresie od nanometra (10⁻⁹ m) do pomiarów wielkogabarytowych (10² m).

Na wyposażeniu laboratorium znajdują się trzy wysoce precyzyjne maszyny pomiarowe, uznawane za jedne z najnowocześniejszych na świecie. Wśród nich wyróżnia się Hexagon Leitz Infinity 12.10.7 – obecnie najdokładniejsza maszyna współrzędnościowa w Polsce, charakteryzująca się niepewnością pomiaru na poziomie 0,1 μm oraz przestrzenią pomiarową 1,2 m × 1 m × 0,7 m. Jej możliwości zostaną jeszcze bardziej rozszerzone, co umocni pozycję laboratorium w czołówce światowej metrologii.

Laboratorium posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie oceny dokładności maszyn i pomiarów współrzędnościowych. Zrealizowało liczne sprawdzenia na zlecenie czołowych producentów maszyn pomiarowych, takich jak DEA Sp.A Torino, Leitz Messtechnik Wetzlar, Brown&Sharpe, IMT ZEISS, a także dla firm z branży motoryzacyjnej, energetycznej i przemysłowej, w tym FIAT AutoPoland, Valeo Autosystemy Skawina czy ALSTOM Elbląg. Laboratorium regularnie wykonuje okresowe sprawdzenia dokładności dla kluczowych partnerów przemysłowych.

W laboratorium zastosowano zaawansowane systemy stabilizacji termicznej, które dzięki specjalnie zaprojektowanej klimatyzacji utrzymują stałą temperaturę w przestrzeniach badawczych. Wszystkie urządzenia zostały skutecznie zabezpieczone przed drganiami – każda maszyna jest zainstalowana na dedykowanych fundamentach betonowych, całkowicie odseparowanych od konstrukcji budynku. Takie rozwiązanie eliminuje wpływ wibracji generowanych przez inne urządzenia oraz czynniki zewnętrzne, jak pobliska linia tramwajowa czy ruch uliczny. Dodatkowo, maszyny wyposażono w indywidualne systemy izolacji drgań, takie jak poduszki powietrzne czy aktywne stoliki wibroizolacyjne.

To akredytowane laboratorium, które specjalizuje się w wzorcowaniu współrzędnościowych systemów pomiarowych oraz części maszyn i wzorców metodami współrzędnościowymi. Posiada największą w kraju bazę wzorców i systemów do sprawdzania współrzędnościowych systemów pomiarowych, w tym unikalne wzorce do nadzorowania dokładności maszyn wielkogabarytowych.

Laboratorium dysponuje szerokim zapleczem technologicznym, w tym systemami do pomiarów mobilnych, takimi jak Laser Tracker LTD 840 z T-Probe firmy Hexagon oraz współrzędnościowe ramiona pomiarowe MultiGage i Absolute Arm z systemem skanera laserowego.

Laboratorium Politechniki Krakowskiej to miejsce, w którym nauka, technologia i precyzja łączą się, wyznaczając nowe standardy w metrologii współrzędnościowej.

Zdjęcia

Stan obecny
W trakcie modernizacji

Lokalizacja