Logo
Edycja 29 2024/Etap I

obiekty użyteczności publicznej

← Edycja 29 2024/Etap I
Zagłosuj na ten obiekt

Dane obiektu

Dane obiektu
Nazwa obiektu Siedziba firmy Media Sp. z o.o. w willi Tadeusza Michejdy na szlaku katowickiej moderny przy ulicy Kościuszki w Katowicach
Kategoria obiektu obiekty użyteczności publicznej
Kraj Polska
Edycja Edycja 29 2024
Adres Kościuszki 65
40-047 Katowice
śląskie
PL
Opis
Dzieło Tadeusza Michejdy – willa z ogrodem wybudowana w 1930 jako pierwszy przykład architektury funkcjonalistycznej w Katowicach - przez lata czekało na remont, strasząc swym zaniedbanym obliczem. W 2011 roku willa poddana została rozbudowie o trzykondygnacyjną bryłę prostopadłościenną z dużymi przeszkleniami. Zaplanowano również przebudowę oryginalnej części willi, z której jednak zrezygnowano w trakcie prowadzenia prac. Przez lata okaleczony budynek marniał pokryty warstwami odpadającego styropianu, będąc niechlubnym elementem szlaku „katowickiej moderny”.
Jego ukryte piękno dostrzegł i docenił nowy właściciel, który podjął trud przywrócenia blasku temu budynkowi.
Proces przebudowy był trudny ze względu na wiele obostrzeń i uwarunkowań z nim związanych. Zaliczyć do nich należy nie tylko konieczność spełnienia wymagań konserwatora zabytków i planu miejscowego, ale również przestarzałe rozwiązania zawarte w pozwoleniu na budowę, które w momencie podjęcia prac przez nowego właściciela liczyło sobie 13 lat. Trudność stanowiła również specyfika nowej funkcji willi, w której postanowiła urządzić swoją siedzibę firma zajmująca się informatyką śledczą. Zakres działalności nowego właściciela wymagał zaopatrzenie budynku w ekstraordynaryjne, zaawansowane zaplecze instalacyjne i skomplikowany system wewnętrznych oraz zewnętrznych zabezpieczeń.
Zderzenie zabytkowej willi z jej nową funkcją zdefiniowało cele procesu przebudowy, nad którym czuwała architekt Agnieszka Góra z PA-AG oraz architekt Dieter Paleta z ARKAT. Projektanci kierowali się przede wszystkim chęcią przywrócenia pierwotnej, historycznej formy zewnętrznej, podkreślając szlachetności budynku, umożliwiając jednocześnie jego dyskretne zaopatrzenie w wyspecjalizowane, zaawansowane zaplecze technologiczne i nowoczesne rozwiązania.
W tym celu projektanci postanowili, wbrew pierwotnemu założeniu, nie ocieplać oryginalnej części willi styropianem, a w zamian zaprojektowali warstwę ocieplenia od wewnątrz i na podstawie badań petrograficznych umożliwili odtworzenie na elewacji oryginalnego tynku i detali zaprojektowanych przez Michejdę. Pozwoliło to również przywrócić oryginalną grubość ceglanych szczypanek zdobiących elewację. Projektanci zdecydowali również o uzupełnieniu lub odtworzeniu lastryko będącego materiałem wykończeniowym schodów zewnętrznych oraz poręczy. Okna, które 13 lat temu wymieniono na plastikowe, o kształcie częściowo zaburzającym oryginalną perforację elewacji, wymieniono na nowe okna w drewnianych ramach, dostosowując ich wymiar, lokalizację i szprosowanie do analogicznego z czasów inżyniera Krygowskiego - pierwszego mieszkańca willi. Ogrodzenie frontowe również zostało otworzone do stanu oryginalnego.
Wewnętrzna, centralnie zlokalizowana klatka schodowa, w całości oryginalna, została poddana renowacji. Nie uzupełniano znaczących ubytków, pozostawiając widocznym uszlachetniający wpływ starzenia się elementów klatki schodowej, w opozycji do wycyzelowanej przestrzeni, w której się one znajdują. W hołdzie dla historii tego budynku projektanci postawili również na zabieg w pierwszym odbiorze zaskakujący. Postanowili bowiem pozostawić odkryte oryginalne żelbetowe stropy żebrowe w stanie ich pięknej surowości - z widocznymi odciśnięciami szalunku, ubytkami, odbarwieniami i odpryskami.
Pozostałe elementy wnętrz zaprojektowano skupiając się na spełnieniu skomplikowanego programu funkcjonalnego wynikającego ze specyfiki działalności nowego gospodarza willi, w zgodzie z zasadami ergonomii i akustyki wnętrz.
Budynek nie jest sztampową powierzchnią biurową - poza typowymi przestrzeniami pracy zaprojektowano tu również m.in. audioroom, security operation center czy też salę bankietową. Na nowej drodze życia willi autorstwa Michejdy dzieje się dużo, projektancie zdecydowali się zatem na skromność w estetyce - biel, czerń oraz naturalne drewno, stanowiące nienarzucające się tło dla pracy i tworzenia, ale przede wszystkim będący hołdem dla historii tego budynku.

ADRES:
ul. Kościuszki 65; 40-047 Katowice


PROJEKTANT:
ARKAT s.c.
arch. Dieter Paleta
arch. Agnieszka Sobczak
PA-AG
arch. Agnieszka Góra

PROJEKTANT WNĘRZ:
PA-AG
arch. Agnieszka Góra

PRACE KONSERWATORSKIE:
Jacek Piskorski

KIEROWNIK BUDOWY:
Jan Kozioł

GENERALNY WYKONAWCA:
Janowiec Group sp z o. o. sp. k.

INWESTOR:
Media sp. z o.o.

NADZÓR INWESTORSKI:
Andrzej Szaton

MANAGER PROJEKTU:
PA-AG
arch. Agnieszka Góra

OŚ CZASU:
1930 - wybudowanie willi z ogrodem – dom inżyniera Jana Krygowskiego (ul. T. Kościuszki 65), wzniesiona według projektu Tadeusza Michejdy
2010 - projekt rozbudowy i przebudowy
2011 - częściowa realizacja projektu
2022-2024 - finalizacja przebudowy

POWIERZCHNIA:
740 m2

Zdjęcia

Stan obecny
Przed modernizacją

Lokalizacja