Logo
Edycja XXVIII 2023/Etap II

obiekty szkolnictwa i edukacji

← Edycja XXVIII 2023/Etap II
Zagłosuj na ten obiekt

Dane obiektu

Dane obiektu
Nazwa obiektu Budowa budynku edukacyjnego w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo Gdynia
Kategoria obiektu obiekty szkolnictwa i edukacji
Kraj Polska
Edycja Edycja XXVIII 2023
Adres Marszewska
81-081 Gdynia
pomorskie
PL
Opis
Budynek edukacyjny w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo w Gdyni ze względu na szczególną lokalizację na polanie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego został zaprojektowany w inspiracji architekturą zagrodową, co jest widoczne zarówno w urbanistyce, jak i architekturze.

Na zagospodarowanie składa się kompozycja kilku różnej wielkości i przeznaczenia brył o archetypicznej formie, nawiązując do trendu tzw. nowoczesnej stodoły, które spięte są wspólnym ogrodzeniem, wydzielając tym samym dwa odmienne w charakterze dziedzińce. Dzięki takiemu zabiegowi obiekt posiada kameralny i nieco tajemniczy klimat, a przy tym odnosi się do idei drewnianego wału, rozwiązania tożsamego drewnianej przeszłości osadniczej regionu.

Budynek został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwiał elastyczne wykorzystywanie przestrzeni i przede wszystkim był otwarty na odbiorcę. Sercem projektu jest sala ekspozycyjno-konferencyjna, która pozwala na organizację wydarzeń i wystaw (te pojawiać się będą wraz z dalszym działaniem obiektu). Celem jest zwiększenie możliwości dotarcia do różnych grup społecznych - nie tylko dzieci i młodzież przyjeżdżająca na zajęcia edukacyjne czy osoby odwiedzające ogród.

Obiekt równocześnie promuje nowoczesne podejście do budownictwa, proponując innowacyjną technologię drewna klejonego krzyżowo CLT, pierwszy raz w całości zastosowaną w obiekcie użyteczności publicznej, a jego elewację pokrywają deski opalane ogniem, inspirowane starożytną, japońską techniką Shou Sugi Ban, jako naturalne zabezpieczenie surowca przed warunkami atmosferycznymi itp. ale także pozwalając w naturalny sposób wpisać się bryle w leśnym pejzaż. Technologia CLT jest coraz popularniejsza na świecie, ale pierwszy raz całościowo zastosowana w Polsce w obiekcie użyteczności publicznej. Konstrukcje CLT wyróżnia znakomita wytrzymałość w stosunku do przekroju przegrody, bardzo dobre parametry akustyczne i termiczne, a także wynikający z prefabrykacji krótki czas montażu. Za wartość paneli uznaliśmy możliwość ich ekspozycji we wnętrzu, rezygnując z dodatkowego wykończenia. Wybraliśmy także industrialny charakter estetyki wnętrz, który pozwala na ekspozycję łączeń, przekrojów przegród, jak i instalacji – jednocześnie dbając o ich estetyczne prowadzenie.

Stosowane w budynku produkty i elementy wykończeniowe zostały wybierane z uwzględnieniem tych naturalnych, pozbawionych lotnych związków materiałów, posiadających certyfikaty i atesty. Aranżacja przestrzeni biurowej pracowników brała pod uwagę założenia ergonomii miejsc pracy, jak i czynniki integrujące, prospołeczne i proekologiczne. W efekcie wnętrza są otwarte, przestronne, dobrze doświetlone z możliwością optymalnej ich naturalnej wentylacji. Kontakt z drewnem w jego szerokim zakresie (nie tylko przegrody, ale też wyposażenie i umeblowanie) oferuje pośrednie obcowanie z naturą. Drewno zastosowane w pomieszczeniach wpływa pozytywnie na komfort wewnętrzny, kojarząc się z ciepłem i bezpieczeństwem. Bliskość materiału, jego widok, tekstura, zapach wpływają pozytywnie na odbiór wnętrza i odnoszą się do zmysłów odbiorcy.

Zdjęcia

Stan obecny
W trakcie modernizacji
Przed modernizacją

Lokalizacja