Logo
Edycja XXVIII 2023/Etap II

obiekty szkolnictwa i edukacji

← Edycja XXVIII 2023/Etap II
Zagłosuj na ten obiekt

Dane obiektu

Dane obiektu
Nazwa obiektu Centrum Edukacji Ekologicznej EGZOTARIUM w Sosnowcu
Kategoria obiektu obiekty szkolnictwa i edukacji
Kraj Polska
Edycja Edycja XXVIII 2023
Adres Piłsudskiego 116
41-200 Sosnowiec
śląskie
PL
Opis
Egzotarium działa od 1956 r. W 2020 roku udało się podpisać umowę na przebudowę Egzotarium. Stary obiekt szybko został wyburzony i rozpoczęła się budowa nowego, który funkcjonuje teraz jako Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium.
W budynku powstała duża sala edukacyjna, wyposażona w komputery, mikroskopy czy systemy multimedialne, gdzie uczniowie będą mogli odbywać lekcje przyrody, biologii czy geografii. Będą się tam odbywać warsztaty, wykłady, wystawy, a wszystko to przy pięknym widoku na tropikalne rośliny i zwierzęta w palmiarni.
Ścieżkę edukacyjną wewnątrz budynku zwiedzający będzie zaczynał od poziomu -1. W tej części CEE są olbrzymie akwaria z takimi gatunkami jak duch amazoński, pielęgnica szmaragdowa, arowana srebrna, płaszczki słodkowodne i pirania pacu. W terrariach będzie można podziwiać też gady i owady. Znajdzie się tam m.in. wąż chiński i pająk topik, anakonda zielona (odpowiednik rodzimego zaskrońca), ptaszniki i drzewołazy dendrobates – jadowite żaby, które o stopniu swojej jadowitości informują poprzez zabarwienie skóry.
Następnie ścieżka edukacyjna prowadzi zwiedzającego do palmiarni na poziom parteru. Na tym poziomie głównymi eksponatami są rośliny, ale wśród roślin projektantom udało się znaleźć miejsce także dla zwierząt m.in. legwana zielonego, żółwia żabuti, bazyliszka płatkogłowego, bazyliszka pręgowanego, boa dusiciela, pytona rombowego, pytona siatkowego, boa tęczowego brazylijskiego, anolisa kubańskiego, kajmana okularowego, badylarki pospolitej czy też tukana wielkiego.
Sama palmiarnia podzielona została na trzy strefy: strefę klimatu śródziemnomorskiego, strefę pustynną i tropikalną, a w każdej panują inne warunki. Sterowanie klimatem odbywa się poprzez zapewnienie prawidłowej temperatury, wilgotności i światła tak, aby warunki zbliżone były jak najbardziej do tych panujących w naturze. Podróż po Egzotarium kończyć się będzie na szczycie rampy, która kieruje zwiedzających na poziom +1. W tym miejscu znajduje się sala edukacyjna, przestrzeń wystawiennicza wystaw stałych czasowych, kino edukacyjne, a także w kawiarnia.
Otoczenie również pełni rolę edukacyjną. Wzdłuż szklanej elewacji palmiarni został wybudowany długi zbiornik wodny, gdzie utworzono rodzime zbiorowisko szuwarowe. To odzwierciedlenie biotopu znajdującego się pierwotnie nad brzegiem rzeki Przemszy.
Nowym elementem Egzotarium jest także korzystanie z odnawialnych źródeł energii. W ramach inwestycji wykonano panele fotowoltaiczne. Ponadto wody deszczowe pochodzące z połaci dachowej będą wykorzystywane do podlewania terenów zielonych.

Zdjęcia

Stan obecny
W trakcie modernizacji
Przed modernizacją

Lokalizacja