Logo
Edycja XXIV 2019/Etap I

obiekty kultury, sportu, zdrowia i rekreacji

← Edycja XXIV 2019/Etap I
Zagłosuj na ten obiekt

Dane obiektu

Dane obiektu
Nazwa obiektu Szlak Przygody nad Jeziorem Barlineckim
Kategoria obiektu obiekty kultury, sportu, zdrowia i rekreacji
Kraj Polska
Edycja Edycja XXIV 2019
Adres SPORTOWA, PUSZCZA BARLINECKA
74320 BARLINEK
zachodniopomorskie
PL
Opis
Szlak Przygody nad Jeziorem Barlineckim jest najnowsza atrakcją turystyczną Barlinka. Jego główny zamysł jest skomponowany wokół Baśni o Królowej Puszczy Barlineckiej autorstwa Romany Kaszczyc, a także o piękno otaczającej Barlinek przyrody z Jeziorem Barlineckim na czele. Legendy autorstwa Romany Kaszczyc są wyjątkowym walorem kulturowym Barlinka i okolic, znalazły się one w spisie lektur regionalnych Województwa Zachodniopomorskiego i opisują ciekawe miejsca miasta i okolic tj. jeziora, młyny, ruiny czy pomniki przyrody. Całość legendarnego świata Romany Kaszczyc tworzy niepowtarzalny przewodnik po regionie. Opierając się na twórczości naszej wybitnej artystki, przyjęliśmy, że główną ideą szlaku będzie przeniesienie odwiedzających go osób w pełen przygód, baśniowy świat legend. Już na wejściu na szlak dumnie wita nas Królowa Puszczy Barlineckiej w otoczeniu swoich wiernych pomocników – małych skrzacików. Idąc dalej możemy spotkać się z naturalnej wielkości modelami zwierząt leśnych – mieszkańców puszczy. Przy każdym zwierzęciu umieszczona jest pełna ciekawostek tablica informacyjna. Na tablicy znaleźć można także ilustrację tropów jakie zostawia, każde opisane zwierzę, tak by można było poszukać ich w dalszej części szlaku. Tuż nad brzegiem Jeziora Barlineckiego przy pierwszym pomoście spotkać można wierną przyjaciółkę i opiekunkę Królowej Puszczy, narzeczoną jeziora – Boginkę Morianę. Dzięki nim baśniowy świat z legend Romany Kaszczy jest dla każdego na wyciągnięcie ręki. Co zresztą potwierdzają tłumy mieszkańców i turystów korzystających ze Szlaku Przygody.
Całkowita długość szlaku wynosi ok. 11 km. Pierwszy odcinek jest odcinkiem typowo spacerowym, który bez problemu może być pokonany przez osoby niepełnosprawne oraz rodziców z dziećmi. Drugi odcinek poprowadzony jest przez obszar chroniony Puszczy Barlineckiej, jest bardziej naturalny i wymagający trochę większego zaangażowania ze strony odwiedzających. Puszcza Barlinecka znajduje się na obszarze chronionym Natura 2000, dlatego też w tej części szlaku nie możliwe było przeprowadzenie żadnych inwestycji, tak by nie ingerować w środowisko naturalne. Wysiłek włożony w pokonanie tego odcinka jest w całości rekompensowany przez piękne widoki, które można podziwiać na specjalnie przygotowanych pomostach i miejscach widokowych.
Szlak Przygody nad Jeziorem Barlineckim od samego początku był oczekiwaną atrakcją w Gminie Barlinek, ponieważ nie tylko uzupełnił mapę turystycznych atrakcji, ale także stworzył nowe możliwości rozwoju. Jednym z nich jest organizowany od 2019 roku w czerwcu, cieszący się dużą popularnością i już na stałe wpisany w kalendarz organizowanych w mieście imprez sportowych „Bieg Szlakiem Przygody nad Jeziorem Barlineckim”. Trasa Szlaku Przygody wykorzystywana jest także podczas flagowej imprezy sportowej Barlinka - Wielkiej Siódemki Barlineckiej, czyli najważniejszych mistrzostw nordic walking w regionie. Ze szlaku korzystają rowerzyści zarówno podczas treningów indywidualnych jak i grupowych. Co tylko pokazuje, że każdy może znaleźć na szlaku przygodę na miarę swoich możliwości.
Podsumowując Szlak Przygody nad Jeziorem Barlineckim stanowi niewątpliwie przykład dobrego wykorzystania przestrzeni publicznej. Jest to przykład zrównoważonego działania, które umiejętnie połączyło wiele elementów dając tym samym kompletny, nie ingerujący w środowisko naturalne produkt turystyczny. Endogeniczny potencjał regionu dla rozwoju turystyki oraz bogactwo walorów naturalnych Gminy Barlinek stworzyło niekończące się źródło możliwości. Przy dochowaniu należytej troski o jego ochronę, może stanowić przedmiot pełniejszego zagospodarowania, czego przykładem jest Szlak Przygody nad Jeziorem Barlineckim.

Szlak Przygody nad Jeziorem Barlineckim jest gotowym produktem turystycznym, który w sposób kompletny wpisuje się w idee najlepszej marki przestrzennej. Jest on dostępny dla każdego, łączy w sobie wiele elementów, a także stwarza możliwości dalszego rozwoju i modyfikacji, dzięki czemu może być cały czas rozwijany. Szlak nie jest produktem sezonowym, a co za tym idzie jest atrakcyjnym miejscem spędzania wolnego czasu przez cały rok. Baśniowy charakter Szlaku Przygody powoduje, że osoby go odwiedzające zainteresowane historią barlineckich legend i postać Królowej Puszczy Barlineckiej szukają bardziej szczegółowych informacji odwiedzając np. Muzeum Regionalne. Podsumowując Szlak Przygody nad Jeziorem Barlineckim jest miejscem w którym można spędzić miło i aktywnie czas.

Zdjęcia

Stan obecny
W trakcie modernizacji

Lokalizacja